Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Skały Biblioteki - Góra Sulmów

Strona główna » Atrakcje » Skały Biblioteki - Góra Sulmów

data dodania: 2010-01-19 01:11:50

gmina: Kroczyce

powiększ

Biblioteka (Góra Sulmów) położona jest ok. 300 m od parkingu przy jaskini Głębokiej i Zagrodzie Edukacyjnej. Aby dojść do niej można kierując się w górę – najpierw młodnikiem do Turni Motocyklistów (Wilczy Kamień), potem w lewo polaną wchodzimy w las, cały czas w górę dochodzimy do jaskini Żabiej i pierwszych skałek Biblioteki. Inaczej, od strony Rzędkowic można dojść skręcając z zielonego szlaku wiodącego do Podlesic w lewo w miejscu największego wzniesienia.

Biblioteka to przede wszystkim imponujące płyty Kazermy, Dawida i Goliata. Drogi tutaj oscylują w granicach VI.1+/2 aż do VI.6. Początkujący wspinacze swoje miejsce znajdą na tzw. Żółtych Ściankach. Dzięki łatwym i ubezpieczonym drogom każdy może tam spruwać swych pierwszych kroków we wspinaczce.

Skały mają wystawę zachodnią i w lecie są mocno nasłonecznione. Drogi są dobrze ubezpieczone. W weekendy oraz zwłaszcza w 1 weekend majowy skały często najeżdża bardzo liczna grupa wspinaczy.

Korzystając z wizyty na Bibliotece warto zwrócić na schronisko skalne. Ponadto warto wejść na szczyt skały skąd maluje się doskonały widok na Górę Zborów, Skałę Aptekę oraz Rzędkowice. Wchodząc na szczyt należy zachować baczną uwagę, gdyż na górze brak jest zabezpieczeń przed upadkiem. Skały Biblioteki dochodzą do 20 m wysokości.
 


wyświetleń: 7282

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Kroczyce

 • Studnia Szpatowców w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:52:26

  Jaskinia Studnia Szpatowców położona jest nieopodal wsi Podlesice w gminie Kroczyce. Jaskinia zlokalizowana na zboczu wzgórza Dudnik, w lesie bukowym. Otoczona jest metalową barierką. W odległości ok. 100 m. przebiega od jaskini zielony szlak ... czytaj dalej »

 • Góra Apteka w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:34:05

  Góra Apteka znajduje się nieopodal wsi Podlesice (gm. Kroczyce). Wzniesienie to jest drugim co do wysokości po Górze Zborów, liczy 449 m.  n.p.m. Od Podlesic dochodzi się tu przez pola idąc na zachód Z daleka na szczycie bieleją ... czytaj dalej »

 • Zalew w Siamoszycach

  data dodania: 2010-07-26 14:17:47

  Zalew w Siamoszycach, fot. Paweł AbuckiNa terenie gminy Kroczyce, w niecce pomiędzy jurajskimi wzgórzem Łaskawiec, Kiełkowicami i Mokrusem znajduje się zalew w Siamoszycach.  Siamoszyce to mała wieś położona wokół zalewu licząca kilkaset mieszkańców. Zalew ... czytaj dalej »

Opis gminy: Kroczyce

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia