Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Zamek w Pieskowej Skale

Strona główna » Atrakcje » Zamek w Pieskowej Skale

data dodania: 2009-07-16 11:56:12

gmina: Sułoszowa
wikipediapowiększ

Pierwsza wzmianka dotycząca zamku w Pieskowej Skale pochodzi z 1315 roku. Został zbudowany na najwyższym wzniesieniu wzgórza zamkowego - na skale zwanej Dorotką. Droga do niego prowadziła jedynie od wschodu. Z innych stron zamek okalały urwiska skalne.

Podczas awantury między orszakiem Ludwika Węgierskiego, a polską szlachtą został ranny przyszły dzierżawca warowni – Piotr Szafraniec, a zamek posłużył jako rekompensata za ten incydent. Szlachcic władał zamkiem od 1377 roku. Władysław Jagiełło doceniając zasługi rodu Szafrańców nadał im zamek, którym zarządzali aż do początku XVII wieku.

W XVI wieku zamek został przebudowany w modnym w tamtych czasach stylu renesansowym. Warownia wzbogaciła się o zwierzyńce, stawy i pałac z ogrodami.

Za sprawą Jana Zebrzydowskiego, który kupił posiadłość, wybudowano ogromne fortyfikacje na wschodniej stronie zamku mające chronić zamek przed atakiem artyleryjskim. Przez krótki okres stacjonowali na zamku Szwedzi. Utrzymywali na nim załogę wojskową.
 
W kolejnych dziesięcioleciach na zamku wybuchło kilka pożarów. Jeden z nich wybuchł w 1850 roku. Spłonęło w nim wiele dzieł sztuki, ponieważ ówczesny właściciel, Jan Mieroszewski, urządził na zamku swoiste muzeum.
 
Upamiętniające mogiły powstańców i tablice pamiątkowe są hołdem złożonym walczącym w powstaniu styczniowym, którzy schronili się na zamku. Jedna z nich znajduje się w niszy u podnóża urwisk.
 
Wszystko, co było cenne na terenie zamku, zniknęło, ponieważ adwokat Chmurki zadłużył się w takim stopniu, że wierzyciele zlicytowali wartościowy majątek. Natomiast od początku XX wieku na terenie byłej warowni działał ośrodek letniskowy założony przez spółkę, która ją odkupiła. W latach 1948 – 1970 przeprowadzono prace renowacyjne. Dzięki nim przywrócono mu dawny blichtr.

źródło: tekst Michał Marczak, zdjęcia Mirosław Marczak,  wikipedia


wikipediawikipediawikipediafot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakfot. Mirosław Marczakwikipedia

poprzednia strona|1|2| z   2następna|ostatnia

wyświetleń: 9390

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Sułoszowa

 • Willa Chopin

  data dodania: 2013-03-14 11:14:45

  źródło: wikipedia.pl, fot. użytkownik OlerysZabytkowy zajazd, w 1988 roku wpisany do rejestru zabytków. czytaj dalej »

 • Kościół p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sułoszowej

  data dodania: 2009-08-06 13:15:08

  Parafia erygowana wg przekazu Jana Długosza w 1315 roku. Kościół parafialny pierwotnie wzmiankowany w 1325-1327. Obecny murowany w latach 1933-1939, p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, zbudowany przez ks. proboszcza Jana Danielewicza, konsekrowany 17 ... czytaj dalej »

 • Maczuga Herkulesa w Pieskowej Skale

  data dodania: 2009-07-16 12:31:57

  Maczuga Herkulesa – zbudowana z twardych wapieni skalistych maczuga skalna znajdująca się w Pieskowej Skale na obszarze Ojcowskiego Parku Narodowego. Stoi na najniższej skalnej terasie zwanej Fortepianem o wysokości 8-12 m, wysokość samej maczugi wynosi ... czytaj dalej »

Opis gminy: Sułoszowa

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia