Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Wyciąg narciarski w Smoleniu

Strona główna » Atrakcje » Wyciąg narciarski w Smoleniu

data dodania: 2010-07-26 13:35:17

gmina: Pilica
Wyciąg narciarski w Smoleniu, fot. arch. Gm. Pilicapowiększ

Na północny-wschód od ruin zamku w Smoleniu znajduje się wyciąg narciarski. Wyciąg narciarski w Smoleniu oferuje dwie trasy zjazdowe: dla zaawansowanych o długości 420 m i różnicy poziomów 65 m oraz dla początkujących o długości 260 m i różnicy poziomów 40 m. Nachylenie tras wynosi 17,20  (trasa dla zaawansowanych), 15,90 (trasa dla początkujących).

Na wzgórze narciarzy wciąga wyciąg talerzykowy. Stok nadaje się do nauki i trenowania jazdy na nartach. Istnieje możliwość z boku stoku jazdy na sankach dla dzieci.

Stok jest dośnieżany. Trasa jest również przygotowywana przez ratrak. a w nocy oświetlona. U podnóża stoku zlokalizowany jest bar i parking.

W otoczeniu stoku funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu a także szkółka narciarska. Na klientów czeka również duży bezpłatny parking na ok. 60-70 aut. Przy stoku znajduje się również bar, toalety a także miejsce na ognisko.

Do wyciągu narciarskiego w Smoleniu można dojechać jadąc od strony Zawiercia i Ogrodzieńca przez Pilicę. Stok z wyciągiem orczykowym znajduje się na północny-wschód od ruin zamku.

Dojazd: z drogi Pilica-Wolbrom w Smoleniu, jadąc z Pilicy po minięciu ostrego zakrętu w lewo, jadąc od Wolbromia po minięciu ostrego zakrętu w prawo.

Na wzgórzu na którym znajduje się stok znajduje się ciekawy punkt widokowy na Dolinę Wodącej oraz zamek. Dolina leży pomiędzy wsią Smoleń  a wsią Domaniewice. Cechą charakterystyczną wyróżniającą tę dolinę spośród innych dolin jurajskich jest brak cieku wodnego. Dolinę Wodącej otaczają liczne wapienne ostańce.

Najbardziej charakterystyczne miejsca to Zegarowe Skały (z Jaskinią Zegarową i Jaskinią Jasną), Skała Biśnik (z Jaskinią Biśnik i Jaskinią Psią), Grodzisko Pańskie i Grodzisko Chłopskie.

Oprócz tego w miejscowości Smoleń na terenie rezerwatu przyrody Smoleń znajdują się ruiny gotyckiego zamku Pileckich z XIV w. Zamek został zniszczony w XVII w. przez Szwedów. Budowla składała sie z zamku górnego zajmującego szczyt wzgórza oraz dwóch zamków dolnych.

Paweł Abucki
 


Wyciąg narciarski w Smoleniu, fot. arch. Gm. Pilica

wyświetleń: 7766

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Pilica

 • Zalew w Pilicy

  data dodania: 2010-07-26 13:46:05

  Zalew w Pilicy, fot. arch. Urzędu MiastaMiejscem gdzie można spotkać najwięcej mieszkańców Pilicy w okresie letnim, jest przepiękny zalew na rzece Pilica. Znajduje się nieopodal źródeł rzeki Pilica i to ona zasila jego wody. Bezpieczeństwa na kąpielisku strzegą ratownicy WOPR. Zalew ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Cisowej

  data dodania: 2010-07-26 12:50:38

  Wyciąg narciarski w Cisowie, fot. arch. Gm. PilicaWyciąg narciarski jest usytuowany na zboczu Gór Barańskich. Wyciąg oferuje dwie trasy: czerwoną o długości 560 m – nachylenie trasy 18,20 oraz niebieską o długości 700 m – nachylenie trasy 14,30. Różnica poziomów – ok. ... czytaj dalej »

 • Mogiła zbiorowa Romów w Pilicy

  data dodania: 2010-07-06 13:02:49

  fot. Michał DobrzańskiNieopodal niewielkiego miasteczka Pilica znajduje się miejsce spoczynku, około 40 Romów nieznanych z nazwiska zamordowanych przez hitlerowców w lipcu 1942 r. Fakt ten nigdy nie wyszedłby na światło dzienne gdyby nie okoliczna ludność, która ... czytaj dalej »

Opis gminy: Pilica

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia