Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Góra Apteka w Podlesicach

Strona główna » Atrakcje » Góra Apteka w Podlesicach

data dodania: 2010-07-26 14:34:05

gmina: Kroczyce

powiększ

Góra Apteka znajduje się nieopodal wsi Podlesice (gm. Kroczyce). Wzniesienie to jest drugim co do wysokości po Górze Zborów, liczy 449 m.  n.p.m. Od Podlesic dochodzi się tu przez pola idąc na zachód Z daleka na szczycie bieleją wapienne skały (Ruskie Skały, Ruskie Baszty).  Góra porośnięta jest sosnowym lasem. Przez Górę przechodzi czerwony szlak (od drogi Żarki-Kroczyce (u podnóża Góry Zborów) lub od OW Morsko.  Na Górę można również dojść leśną drogą od strony Podlesic mijając centralę JG GOPR i dalej piaszczystą drogą pod górę, najpierw polami a potem lasem.

Góra Apteka to wzgórze dobrze widoczne ze wsi Podlesice i wyróżniające się ze względu na położone na samym szczycie skały o nazwie Ruskie Baszty (Ruskie Skały). Ze szczytu skał roztacza się piękny widok na okolicę w kierunku południowym. Duża część skał  niestety zarośnięta jest przez las, który śmiało wdziera się na szczytową polanę.

Skały na wzgórzu oferują drogi do wspinania się w łatwym terenie, dlatego dość często prowadzone są tu kursy wspinaczki skalnej. Niestety skały i całe wzgórze zarasta coraz bardziej roślinnością. Najbardziej efektowne są Białe Ściany (do 20 m. wspinaczki). Drogi są tu bardzo proste (max. VI+), ale nieubezpieczone. Na szczycie skały znajdziemy Ruskie Baszty, dwie ciekawe skałki, częściowo z asekuracją z ringów. Generalnie rejon odwiedzany głównie przez kursy wspinaczkowe i uczestników imprez integracyjnych.

Podlesice to ze względu na dużą liczbę skałek wapiennych  w bezpośrednim sąsiedztwie wsi, a także z uwagi na rozbudowaną bazę noclegową są jedną z kilku wspinaczkowych stolic Polski. Największe rejony wspinaczkowe rozciągają się na północny zachód od wsi, wzdłuż drogi  Kroczyce - Żarki. Są to pokryte gęstą siecią dróg wspinaczkowych ostańce i mury skalne Góry Zborów i Wzgórza Kołoczek – które stanowią największy podlesicki rejon wspinaczkowy. W samej wsi znajdują się siedziby kilku szkół wspinania oraz siedziba Grupy Jurajskiej GOPR.

Paweł Abucki

wyświetleń: 9421

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Kroczyce

 • Studnia Szpatowców w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:52:26

  Jaskinia Studnia Szpatowców położona jest nieopodal wsi Podlesice w gminie Kroczyce. Jaskinia zlokalizowana na zboczu wzgórza Dudnik, w lesie bukowym. Otoczona jest metalową barierką. W odległości ok. 100 m. przebiega od jaskini zielony szlak ... czytaj dalej »

 • Zalew w Siamoszycach

  data dodania: 2010-07-26 14:17:47

  Zalew w Siamoszycach, fot. Paweł AbuckiNa terenie gminy Kroczyce, w niecce pomiędzy jurajskimi wzgórzem Łaskawiec, Kiełkowicami i Mokrusem znajduje się zalew w Siamoszycach.  Siamoszyce to mała wieś położona wokół zalewu licząca kilkaset mieszkańców. Zalew ... czytaj dalej »

 • Skały Biblioteki

  data dodania: 2010-07-26 13:55:48

  Biblioteka, widok z Rzędkowic, fot. Paweł AbuckiBiblioteka (Góra Sulmów) położona jest ok. 300 m od parkingu przy jaskini Głębokiej i Zagrodzie Edukacyjnej. Aby dojść do niej można kierując się w górę – najpierw młodnikiem do Turni Motocyklistów (Wilczy Kamień), potem w ... czytaj dalej »

Opis gminy: Kroczyce

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia