Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Studnia Szpatowców w Podlesicach

Strona główna » Atrakcje » Studnia Szpatowców w Podlesicach

data dodania: 2010-07-26 14:52:26

gmina: Kroczyce

powiększ

Jaskinia Studnia Szpatowców położona jest nieopodal wsi Podlesice w gminie Kroczyce. Jaskinia zlokalizowana na zboczu wzgórza Dudnik, w lesie bukowym. Otoczona jest metalową barierką. W odległości ok. 100 m. przebiega od jaskini zielony szlak Podlesice-Rzędkowice. Do jaskini można dojść idąc od strony Podlesic – ok. 200-300 m. od miejsca spotkania szlaków zielonego i czerwonego, następnie w lewo przez łąkę do lasu.

Jaskinia jest bardzo niebezpieczna. Osoby bez sprzętu i umiejętności wykorzystania technik linowych nie powinny zbliżać się do otworu jaskini. Jaskinia rozpoczyna się stromą pochylnią. Wejście do niej bez zabezpieczenia grozi upadkiem i stoczeniem się na same dno jaskini.  Na głębokości 17 m pochylnia obrywa się dwoma pionowymi otworami do przewieszonej, 19-metrowej studni. Sama studnia jest przewieszona i nie robi zbyt imponującego wrażenia. Dno tej jaskini pokrywa gruba warstwa gruzu skalnego powstałego na skutek prowadzenia tu prac górniczych. Szata naciekowa praktycznie nie istnieje. Została zniszczona w trakcie prac górniczych w celu pozyskania kalcytu.

Jaskinia znajduje się na linii starego okopu i w związku z tym można przypuszczać, ze została odkryta podczas jego kopania przez Niemców w 1944 roku. W latach 1946-51 w jaskini na dużą  skale eksploatowano szpat, stąd jej nazwa. W środku zainstalowano prymitywna windę, a w okolicy otworu wybudowano szopę.

Historia eksploracji jaskini jest jak na warunki jurajskie wyjątkowo tragiczna. W  jaskini miało miejsce kilka wypadków śmiertelnych. Ostatni zdarzył się w 2001 r. 24-letnia turystka z Warszawy zginęła spadając z wysokości kilkudziesięciu metrów. Kobieta wraz z trzema mężczyznami weszła do jaskini w nocy. Tam pito alkohol i po kilku godzinach wyszli na powierzchnię. 24-letnia turystka z Warszawy osłabła jednak w połowie drogi i postanowiła zostać do rana na jednej z półek skalnych (mostku skalnym łączącym dwa otwory studni. Towarzyszący jej mężczyźni zostawili ją samą na noc. Rano kobietę znaleziono martwą na dnie jaskini.

Paweł Abucki

wyświetleń: 7891

autor: Paweł Abucki

Atrakcje w gminie Kroczyce

 • Góra Apteka w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:34:05

  Góra Apteka znajduje się nieopodal wsi Podlesice (gm. Kroczyce). Wzniesienie to jest drugim co do wysokości po Górze Zborów, liczy 449 m.  n.p.m. Od Podlesic dochodzi się tu przez pola idąc na zachód Z daleka na szczycie bieleją ... czytaj dalej »

 • Zalew w Siamoszycach

  data dodania: 2010-07-26 14:17:47

  Zalew w Siamoszycach, fot. Paweł AbuckiNa terenie gminy Kroczyce, w niecce pomiędzy jurajskimi wzgórzem Łaskawiec, Kiełkowicami i Mokrusem znajduje się zalew w Siamoszycach.  Siamoszyce to mała wieś położona wokół zalewu licząca kilkaset mieszkańców. Zalew ... czytaj dalej »

 • Skały Biblioteki

  data dodania: 2010-07-26 13:55:48

  Biblioteka, widok z Rzędkowic, fot. Paweł AbuckiBiblioteka (Góra Sulmów) położona jest ok. 300 m od parkingu przy jaskini Głębokiej i Zagrodzie Edukacyjnej. Aby dojść do niej można kierując się w górę – najpierw młodnikiem do Turni Motocyklistów (Wilczy Kamień), potem w ... czytaj dalej »

Opis gminy: Kroczyce

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia