Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Sokole Góry

Strona główna » Atrakcje » Sokole Góry

data dodania: 2011-10-25 12:02:40

gmina: Olsztyn
powiększ

Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala sądzić, że na wzgórzach tych były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna zamieszkiwały go również rzadkie w Polsce puchacze, o czym świadczy, m.in. nazwa skały Puchacz stanowiącej wschodni kraniec Sokolich Gór.

Sokole Góry składają się z dziesięciu kopulastych wzniesień i skalistych masywów, tworzących rodzaj gniazda górskiego, wzniesionego przeciętnie z ok. 100 m nad okoliczny teren (ok. 400 m n.p.m.). Z zachodu na wschód idą kolejno:Sokolica - grzbiet o długości około 1 km, jego południowo-wschodnia odnoga nosi nazwę Nowej Setki; Kamienna Góra - niskie, odosobnione wzniesienie na południe od Sokolej;Pustelnica - najwyższa część pasemka z wieżą triangulacyjną na szczycie 400 m n.p.m. (w północno-zachodniej odnodze góry znajduje się kilka jaskiń, południowa odnoga to Stare Setki);Puchacz;Knieja - na północ od Puchacza, już poza terenem rezerwatu;

Donica - na południe od Puchacza, ale dużo niższa;Karzełek; Jodłowa Góra - południowo-wschodni cypel Donicy.
W Sokolich Górach znajduje się kilkanaście jaskiń, z których najsłynniejsze to jaskinie: Maurycego, Pod Sokolą Górą, Studnisko, Olsztyńska, Wszystkich Świętych i Koralowa. Wyższe partie rezerwatu to naturalny las bukowy. Pojedyncze drzewa modrzewia polskiego osiągają wiek 150 lat. W poszyciu i runie rosną storczyki (gniennik leśny, żłobik koralowy, lilia złotogłów), pod Knieją rośnie też chroniony krzew - kłokoczka południowa.

Zwierzęta: wiewiórka, kuna leśna, sarna, dzik, lis, dzięcioły, jastrzębie gołębiarze, makolągwy, myszołowy, padalec, gniewosz plamisty. Odkryto tu osiem gatunków nietoperzy m.in.: nocek Natterera i nocek orzęsiony. Rezerwat ten jest również ostoją nielicznie występujących w kraju ptaków lelków kozodojów.

JASKINIA OLSZTYŃSKA

Jaskinia położona w północno-zachodniej odnodze góry Pustelnicy w Górach Sokolich, stanowi jeden system wraz z Jaskinią Wszystkich Świętych. System ten należy zresztą do największych i najciekawszych jaskiń na Jurze. Niegdyś Jaskinia Olsztyńska uchodziła za najładniejszą w Polsce.

Pod koniec XIX wieku zaczęto w jaskini wydobywać szpat (krystaliczny kalcyt używany niegdyś w hutnictwie szkła). Intensywna jego eksploatacja przyczyniła się do kompletnego zniszczenia szaty naciekowej i częściowo ścian jaskini. W 1932 r. ostatecznie zamknięto tutejszą kopalnię kalcytu.

Atutem jaskini wciąż są jednak urozmaicone formy korytarzy. Obszerny korytarz prowadzi do sali z niewielką "dziuplą", wykorzystywaną często jako miejsce noclegu. Sala ta łączy się niedostępną szczeliną ze Schroniskiem Wschodnim stanowiącym przedłużenie ciągu głównego jaskini.

JASKINIA POD SOKOLĄ GÓRĄ (Pochyła, Zimna)      

Jaskinia ta położona jest w Górze Puchacz, w pobliżu szczytu Sokolej Góry po jej północnej stronie. Nazwa "Pochyła" wzięła się od znacznego nachylenia dna jaskini, która przy stosunkowo niewielkiej długości posiada znaczną głębokość. Druga nazwa - "Zimna" związana jest z innym zjawiskiem. Jaskinia ta bowiem jest jedną z nielicznych jurajskich jaskiń statycznych, zimnych.

Jaskinia ma charakter tunelu przechodzącego w obszerną salę. Dno opadające od otworu, w części środkowej poziome, podnosi się ku końcowi jaskini. Taka budowa jaskini stwarza warunki do zalegania zimnych mas powietrza. Jest to jedna z niewielu znanych na Wyżynie próżni o mikroklimacie termicznie przypominającym warunki arktyczne. Średnia roczna temperatura w tej jaskini wynosi ok. + 3 stopnie Celsjusza (inne jaskinie tego rejonu: ok. + 8 stopni Celsjusza).

Dzięki temu zachowały się tu dwa gatunki reliktowych chrząszczy stanowiących pozostałość z ostatniego okresu międzylodowcowego: Choleva lederiana gracilenta i Catopos tristis infernus. W stropie występuje duże nagromadzenie kotłów wirowych. Dno jaskini zalega rumosz skalny i wielkie bloki wapienia. W środkowej części jaskini znajduje się obudowany, obecnie zawalony rumoszem dół. Ma się w nim znajdować wejście do kilkudziesięciometrowego korytarza, służącego w czasie okupacji hitlerowskiej za partyzancki schron.

JASKINIA STUDNISKO      

Studnisko znajduje się w pobliżu Jaskini Pochyłej. Jej głębokość (-75,5 m) powoduje, że obecnie jest to najgłębsza znana na terenie Wyżyny Krakowskiej jaskinia. Pod względem długości korytarzy (296 m) jest na tym terenie jedenasta. Charakteryzują ją piaszczyste nacieki o średnicy kilku centymetrów - to zjawisko jedyne w swoim rodzaju na całej Jurze. Jaskinię zamieszkuje troglobit - unikatowy chrząszcz występujący także w Jaskini Pochyłej.

JASKINIA WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH      

W Górze Pustelnica w Sokolich Górach. Jaskinia stanowi wraz z Jaskinią Olsztyńską jeden system. Obie jaskinie łączy niski, powstały na styku ławic korytarz BAKK. Doprowadza on do obszerniejszej salki z ładnymi bocznymi rozmyciami.

Dalej prowadzi niski okrągły korytarzyk będący trudnym zaciskiem, a który biegnie aż do zagruzowanego dna 9-metrowej studni wlotowej Jaskini Wszystkich Świętych. Tam jest sala o piaszczystym dnie i ładnych naciekach na stropie, stanowiąca zapewne fragment większej całości zawalonej gruzem prawdopodobnie w trakcie eksploatacji szpatu w latach 1905-17.

JASKINIA URWISTA 

Zajmuje 6 miejsce na Jurze pod względem głębokości. Jej długość to 132 m, głębokość - 39 m.

JASKINIA KORALOWA


Koralowa znajduje się na południowym stoku Pustelnicy w Górach Sokolich. Przypadkiem została odkryta w latach 1918-39 przez poszukiwaczy szpatu. Od 1966 r. zabezpieczona jest kratą. Nazwa pochodzi od oryginalnych nacieków. Na zwisających i poplątanych korzeniach drzew osadziły się nacieki na podobieństwo korali. Początkowy korytarz opada pionowo w dół, dalej jaskinia jest łatwo dostępna.

Pieszy ruch turystyczny na terenie rezerwatu przyrody "Sokole Góry" dopuszcza się po następujących szlakach i ścieżkach:

1. czerwonym szlakiem turystycznym "Orlich Gniazd"

2. zielonym szlakiem turystycznym "Walk 7 Dywizji Piechoty"

3. czarnym szlakiem turystycznym "im. Barbary Rychlik"

4. trasą ścieżki edukacyjno - przyrodnicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego

5. trasą "Dróżki św. Idziego"

6. po istniejących ścieżkach, najkrótszą drogą w celu dojścia do udostępnionych jaskiń i skałek,

7. w obiektach jaskiniowych:
- "Schronisko w Amfiteatrze" - "Studia w Amfiteatrze" - "Jaskinia Olsztyńska" (z wyłączeniem odcinka należącego do "Jaskini Wszystkich Świętych") w terminie od 15 kwietnia do 15 listopada
 

wyświetleń: 5418

autor: SlonceJury

Atrakcje w gminie Olsztyn

 • W Krainie Białych Skał

  data dodania: 2011-04-22 13:48:54

  Ścieżka geologiczna W Krainie Białych Skał zlokalizowana jest na północnym krańcu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w gminie Olsztyn k/Częstochowy. Prezentuje typowe dla okolicy, a bardzo atrakcyjne przyrodniczo formy krajobrazu krasowego, takie jak ... czytaj dalej »

 • Nordic Walking - Trasa Krajobrazów Jurajskich

  data dodania: 2011-04-22 13:45:20

  Trasę zaprojektowano w formie pętli, z początkiem i końcem na rynku w Olsztynie. Pozwala ona turyście na odwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Olsztyna; kamieniołomu Kielniki, Sokolich Gór, góry Biakło, Lipówek oraz zamku ... czytaj dalej »

 • Olsztyńska Szopka

  data dodania: 2011-04-22 10:02:17

  Anioły w Olsztyńskiej Szopce, fot. Szymon WewiórRuchomą szopkę olsztyńską Jan Wewiór rzeźbił przez 15 lat, ale dzieło to nadal nie jest w pełni ukończone, gdyż autor "Beltejemowa pod strzechą" ciągle ją rozbudowuje. Niegdyś rozpisywano się o 200 postaciach zdobiących szopkę. Dziś ... czytaj dalej »

Opis gminy: Olsztyn

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia