Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Ruiny strażnicy w Przewodziszowicach

Strona główna » Atrakcje » Ruiny strażnicy w Przewodziszowicach

data dodania: 2013-03-07 13:13:25

gmina: Żarki
agrojura.plpowiększ

Na masywnej skale, w lesie nieopodal wsi Przewodziszowice, zachowały się ruiny średniowiecznej strażnicy obronnej. Została ona wzniesiona prawdopodobnie w XIV wieku z polecenia króla Kazimierza Wielkiego. Istnieje również hipoteza, że obiekt wybudowano z inicjatywy księcia opolskiego Władysława. Początkowo, wraz ze strażnicą w Suliszowicach, tworzyła wsparcie obronne dla zamku w Ostrężniku. W XV wieku przewodziszowicka twierdza, stała się siedzibą rycerza-rozbójnika Mikołaja Kornicza, zwanego Siestrzeńcem. Jedna z legend opowiada o skarbach, które miały zostac przez niego ukryte w skalnych szczelinach Przewodziszowic. 

agrojura.plagrojura.plagrojura.plagrojura.pl

wyświetleń: 4215

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Żarki

 • Kościółek św. Stanisława

  data dodania: 2013-03-15 11:11:58

  agrojura.pl Kościół pw. św. Stanisława w Żarkach, biskupa-męczennika, zbudowany został przed 1782 rokiem z łamanego kamienia wapiennego, na wzgórzu Laskowiec, w miejscu starej drewnianej kaplicy. Obiekt wzmiankowany był w 1595, 1748 i 1763 roku, ... czytaj dalej »

 • Kuesta Jurajska

  data dodania: 2013-03-14 14:10:15

  Na skraju Kuesty Jurajskiej, agrojura.pl Niewielki fragment terenu od miejscowości Żarki po osadę Jaworznik nosi nazwę Kuesty Jurajskiej. Jest to charakterystyczny odcinek progu skalnego (zwanego kuestą), ciągnącego się od Kluczy koło Olkusza aż po Częstochowę. Ta naturalna forma rzeźby ... czytaj dalej »

 • Źródło spod Brzozy

  data dodania: 2013-03-14 14:03:22

  agrojura.pl Źródło Spod Brzozy usytuowane jest na terenie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”, w sąsiedztwie drogi z Myszkowa do Złotego Potoku i Janowa. Na podstawie rozporządzenia wojewody śląskiego z dnia 30 lipca 2004 roku (Dz. Urz. Woj. Śl. ... czytaj dalej »

Opis gminy: Żarki

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia