Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Źródło spod Brzozy

Strona główna » Atrakcje » Źródło spod Brzozy

data dodania: 2013-03-14 14:03:22

gmina: Żarki
agrojura.plpowiększ

 Źródło Spod Brzozy usytuowane jest na terenie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”, w sąsiedztwie drogi z Myszkowa do Złotego Potoku i Janowa. Na podstawie rozporządzenia wojewody śląskiego z dnia 30 lipca 2004 roku (Dz. Urz. Woj. Śl. nr 74 z 2004 r., poz. 2177) zostało uznane za pomnik przyrody nieożywionej. W celu ochrony źródła o szczególnym znaczeniu dla krajobrazu ochroną prawną objęty jest główny wypływ wraz z otoczeniem.

 
Wypływ położony jest na wysokości około 340 m n.p.m., w strefie progu górnojurajskiego (kuesty), w dolinie głęboko wciętej w obszar Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Woda źródlana, w ilości 20-50 l/s odpływa meandrującą strugą w kierunku Żarek, gdzie łączy się z wodami z innego źródła wypływającego w Żarkach: słynnego źródła w Leśniowie. Od tego miejsca potok nosi nazwę Leśniówka (prawobrzeżny dopływ Warty w dorzeczu Odry). Bardzo rzadko notuje się wysychanie głównego źródła. Kiedy to następuje, struga zasilana jest źródłami usytuowanymi w korycie, ok. 50 m poniżej źródła Spod Brzozy.
Nazwa źródła pochodzi od charakterystycznej podwójnej brzozy, spod której woda wypływała ze szczelin w wapieniach. W wyniku cofania się niszy źródliskowej, pod wpływem erozji wstecznej, brzoza ta została silnie podcięta (wypływ następował spod korzeni drzewa). W 2004 roku symboliczną brzozę wycięto.
 
Mimo położenia w sąsiedztwie miejskiej zabudowy Żarek, wypływ wraz z otoczeniem zachował prawie naturalny charakter - położony jest wśród łąk i zadrzewień nadrzecznych. Pod tym względem źródło to należy do wyjątkowych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Teren otaczający źródło jest własnością prywatną.
 
Źródło: http://przyroda.katowice.pl/starawww/ppn_zrodlo_spod_brzozy.html. Materiał strony opracowano 29 lipca 2005 roku. Autor opracowania: dr Andrzej Tyc, Katedra Geomorfologii, Wydział Nauk o Ziemi, Uniwersytetu Śląskiego. 

agrojura.plagrojura.pl

wyświetleń: 4355

autor: umigzarki.pl

Atrakcje w gminie Żarki

 • Kościółek św. Stanisława

  data dodania: 2013-03-15 11:11:58

  agrojura.pl Kościół pw. św. Stanisława w Żarkach, biskupa-męczennika, zbudowany został przed 1782 rokiem z łamanego kamienia wapiennego, na wzgórzu Laskowiec, w miejscu starej drewnianej kaplicy. Obiekt wzmiankowany był w 1595, 1748 i 1763 roku, ... czytaj dalej »

 • Kuesta Jurajska

  data dodania: 2013-03-14 14:10:15

  Na skraju Kuesty Jurajskiej, agrojura.pl Niewielki fragment terenu od miejscowości Żarki po osadę Jaworznik nosi nazwę Kuesty Jurajskiej. Jest to charakterystyczny odcinek progu skalnego (zwanego kuestą), ciągnącego się od Kluczy koło Olkusza aż po Częstochowę. Ta naturalna forma rzeźby ... czytaj dalej »

 • Centrum Rozwoju Wsi

  data dodania: 2013-03-11 15:55:01

   Narty biegowe, kijki nordic walking  oraz rowery to podstawowy sprzęt sportowy, jaki mogą wypożyczyć turyści i mieszkańcy Jury w Wielofunkcyjnym Centrum Rozwoju Wsi w Suliszowicach. Wieś Suliszowice w gminie Żarki jest położona w bezpośrednim ... czytaj dalej »

Opis gminy: Żarki

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia