Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
oferty ze zdjęciem

Góra Birów i rekonstrukcja grodu Królewskiego w Podzamczu

Strona główna » Atrakcje » Góra Birów i rekonstrukcja grodu Królewskiego w Podzamczu

data dodania: 2009-07-27 09:22:49

gmina: Ogrodzieniec
powiększ

Znajdująca się w Podzamczu Góra Birów jest najstarszym obiektem historycznym na terenie gminy Ogrodzieniec. Znaleziska z tamtych terenów świadczą o istnieniu w tym miejscu osadnictwa już w trzecim tysiącleciu p.n.e. Pod koniec okresu starożytnego, czyli pomiędzy IV, a V wiekiem istniało na tym terenie osadnictwo Germańskie. 

Około VIII wieku w okolice Góry Birów przybyły plemiona słowiańskie zakładając na jej szczycie osadę. Przez wieki zmieniała ona swój charakter, aby na przełomie wieku XIII i XIV przybrać postać warownego grodu. W tym czasie pełnił już funkcję czysto militarne. Otoczony drewniano-kamiennym wałem i posiadający jedno, trudno dostępne wejście gród stał się strażnicą wojskową panującego. Głównym zadaniem stacjonującej tam załogi było pilnowanie granicy z czeskim wtedy Śląskiem.

Ostatecznie gród spłonął w pierwszej połowie XIV wieku, najprawdopodobniej w wyniku wojen polsko-czeskich. Zniszczonego grodu już nie odbudowano. Zamiast tego około roku 1370 Kazimierz Wielki nakazał budowę na sąsiednim wzgórzu kamiennego zamku, który zastąpił zniszczony gród.

Obecnie na szczycie Góry Birów znajduje się rekonstrukcja warownego grodu. Dokonano jej w 2008 roku w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską programu rekonstrukcji grodu Królewskiego na Górze Birów. Za drewnianym murem grodu można obejrzeć niewielką ekspozycje ukazującą jak wyglądało życie mieszkańców w czasach jego świetności. Wprawdzie wstęp tam jest płatny, ale kosztuje zaledwie 4 złote (3 złote – bilet ulgowy).

Na Górę Birów trafić można dotrzeć idąc czerwonym szlakiem od zamku w Podzamczu. Odległość między warowniami to mniej więcej 2 kilometry. Po drodze mija się wzniesienie nazywane Suchym Połciem na które warto wejść, aby podziwiać piękną panoramę Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

źródło: tekst i zdjęcia Adam Bieńkowski


wyświetleń: 5512

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Ogrodzieniec

 • Fabryka prochu w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2013-08-21 12:07:46

  Wizualizacja obiektów fabrykiRuiny ogrodzienieckiej fabryki prochu z przełomu XIX i XX wieku na czarnym szlaku turystycznym z Krępy do Józefowa. Wirtualny spacer umożliwia zapoznanie się z technologią produkcji i obiektami fabryki.  Ta i inne atrakcje turystyczne zachęcają do ... czytaj dalej »

 • Grochowiec Wielki w Ryczowie

  data dodania: 2010-07-26 14:38:55

  Grochowiec Wielki to skała wyróżniająca się pięknem i wysokością położona we wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Skała jest doskonałym punktem widokowym na całe pasmo Smoleńsko-Niegowonickie.  Ze szczytu skały roztacza się widok na ... czytaj dalej »

 • Ośrodek Krępa w Ogrodzieńcu

  data dodania: 2010-02-12 13:16:57

  Krępa, fot. Marcin CzajkaOśrodek rekreacyjno-wypoczynkowy Krępa ze źródłąmi wypływającego tam potoku jest częściowo zagospodarowany. Dawniej czynny był tam  basen po którym teraz została jedynie betonowa niecka. Przy ośrodku znajduje się brodzik ze ... czytaj dalej »

Opis gminy: Ogrodzieniec

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia