Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
 • banerek_agrojura

Gmina Kroczyce

Strona główna » Gminy » Gmina Kroczyce

data dodania: 2009-07-06 14:06:02

gmina: Kroczyce
powiększ

Gmina Kroczyce powstała w 1973 roku, zajmuje obszar 11 015 ha, na którym zamieszkuje 6 020 osób w 19 sołectwach. Obecnie Gmina Kroczyce należy do woj. śląskiego. Indywidualne gospodarstwa rolne i działki mieszkańców zajmują 8 768 ha, pozostałe grunty to skały, lasy i wody.

Gmina Kroczyce należy do gmin atrakcyjnych pod względem turystyczno-krajobrazowym ze względu na: mnogość występowania ostańców skalnych, jaskinie, szereg malowniczych tras i szlaków turystycznych wiodących przez ciekawe rejony Jury, wyznaczone tereny pod obozy harcerskie. Znajdują się tu zbiorniki wodne o ogólnej powierzchni lustra wody 23 ha oraz stawy rybne o pow. 53 ha.

Nad zbiornikami wodnymi i w ich pobliżu znajdują się tereny letniskowe zabudowane domkami letniskowymi (ok. 800) oraz ośrodkami wypoczynkowymi. Gmina w 50% jest stelefonizowana. Część miejscowości posiada oczyszczalnię ścieków oraz kanalizację. Rozwija się baza hotelowa, gastronomiczna i agroturystyczna.


Walory turystyczno-krajoznawcze

Okolice Kroczyc to jeden z najciekawszych fragmentów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, nazwanej "perłą polskiego krajobrazu". Obszar ten charakteryzuje się bogactwem wartości estetycznych i poznawczych świata przyrody. Miejscowe warunki sprzyjają aktywnym formom rekreacji.

Miłośnicy turystyki pieszej znajdą tutaj szereg malowniczych tras i szlaków znakowanych, wiodących przez najpiękniejsze rejony Jury. Bogactwo form skalnych czyni ten rejon miejscem wspinaczki skałkowej. Okolice Kroczyc doskonale nadają się do rekreacyjnego kolarstwa szosowego i terenowego. Z powodzeniem można uprawiać tu biegi terenowe, jazdę konną i sporty wodne, zimą - narciarstwo biegowe.

Ważniejsze połączenia

Przez Kroczyce przebiega droga główna łącząca śląsk przez Zawiercie z Kielcami. Z Zawiercia istnieje dogodne połączenie komunikacyjne do miejscowości na terenie gminy.

 

Na terenie gminy znajduje się wiele  atrakcji dla miłośników aktywnego spędzania wolnego czasu

JASKINIE

Jaskinia Głęboka - długość 160m, deniwelacja 16,5m, wysokość otworu 380m n.p.m. Jaskinia turystyczna, ogólnodostępna, poziomy układ korytarzy. Zwiedzanie bez trudności. Szata naciekowa została zniszczona w wyniku eksploatacji kalcytu. Jaskinia znajduje się w Kruczych Skałach.

Jaskinia Wielkanocna - długość 70m, głębokość 16m, otwór pionowy, wysokość otworu 380m n.p.m. Jaskinia rozpoczyna się pionową studnią o głębokości 12m. Dostępna wyłącznie przy użyciu sprzętu alpinistycznego.

Jaskinia Piaskowa - długość 60m, wysokość otworu 365m n.p.m. jaskinia o rozwinięciu pionowym.

Jaskinia Wielka Studnia Szpatowców - długość jaskini 58m, głębokość 36,5m, wysokość otworu 405m n.p.m. Na głębokości 17m znajduje się 19 metrowej głębokości studnia. Jaskinia pionowa dostępna wyłącznie przy użyciu sprzętu alpinistycznego.

Jaskinia Sulmowa - długość 46m, głębokość 11,5m. Jaskinia o rozwinięciu pionowym, występują studnie 3m i 5m.

Jaskinia w Kroczycach - długość jaskini 60m, deniwelacja 11m, wysokość otworów 395m i 401m n.p.m. Jaskinia o rozwinięciu pionowym. Odkryta w 1937r przez poszukiwaczy kalcytu. Odkryto w niej kości ludzkie i zwierzęce oraz fragmenty ceramiki. Ciekawostką jaskini jest to, że odkryte kości były zalane częściowo polewą naciekową. Wiek wykopaliska określany jako 2000 lat. Przypuszcza się, że jaskinia była cmentarzyskiem, do którego przez górny otwór-komin wrzucano zwłoki w czasie epidemii.

Jaskinia Żabia - długość jaskini 59m, głębokość 18,5m, wysokość otworu 406m n.p.m. Jaskinia ma charakter studni, dostępna jest wyłącznie przy użyciu sprzętu alpinistycznego. Występują tu kawałki wapienia i kalcytu.

Jaskinia Berkowa - długość 54m, wysokość otworów ok. 405m n.p.m. Jaskinia trudna do zwiedzania ze względu na zaciski. Posiada dwa otwory po przeciwnych stronach Góry Kołoczek.


PARKI KRAJOBRAZOWE

Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych "Orlich Gniazd" zajmuje 10.346ha, co stanowi 94% powierzchni gminy Kroczyce.


PUNKTY WIDOKOWE

Góra Zborów, Góra Kołoczek, Okiennik Duży, Łysak. Pomniki przyrody Lipa na placu kościelnym w Kroczycach wiek około 500 lat.


REZERWATY

Rezerwat Góra Zborów - rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 45ha. Obejmuje dwa najbardziej skaliste wzgórza - Górę Zborów i Kołoczek. Występują tu interesujące formy skalne: iglice, turnie oraz zwietrzenia krasowe w postaci grot, jaskiń i zapadlisk. Spotkać tu również można ciekawą roślinność kserotermiczną. W szczytowej partii Kołoczka rośnie goździk siny (roślina alpejska) oraz na południowych stokach Góry Zborów mącznica lekarska. Góra Zborów jest jednocześnie najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim (462m n.p.m.) i stanowi znakomity punkt widokowy.


JEŹDZIECTWO
Dla miłośników koni na terenie gminy znajduje sie wiele ośrodków jeździeckich.


ŁOWIECTWO

Koła łowieckie działające na terenie gminy Kroczyce Nadzór nad kołami łowieckimi sprawuje Starostwo Powiatowe w Zawierciu Wydział Rolnictwa Leśnictwa i Ochrony środowiska (032) 671 07 10


WĘDRÓWKI PIESZE

Szlak Orlich Gniazd - kolor czerwony, odcinek 4 biegnący od drogi Kroczyce-Żarki przez Górę Sowią i Górę Apteka.
Szlak Zamonitu - kolor żółty
Szlak Kroczycki - kolor czarny

 

OŚRODKI ŻEGLARSKIE

Dzibice - zalew
W sezonie nad zalewem organizowana jest przystań, na której można wypożyczyć kajaki, łódki, pontony itd.

 

INNE FORMY WYPOCZYNKU

W gminie działa wiele ośrodków alpinizmu dla turystów, którzy chcą się nauczyć wspinaczki skałkowej

WSPINACZKA

Skały Kroczyckie

Na zachód od Kroczyc rozciąga się pasmo wzniesień, które z racji znajdujących się na nich wielu ostańców skalnych nazwano Skałami Kroczyckimi. Najwyższym z nich jest Góra Zborów-Berkowa o wys. 462m n.p.m., będąca jednym z największych skupisk skał wapiennych na terenie Jury. Przybrały one różnorodne kształty przypominające postacie ludzkie i zwierząt, budowli. Znajduje to odzwierciedlenie w nadawanych skałom nazwach np. Zakonnica, Duży Wielbłąd, Biała Baszta. Na północ od Góry Zborów wznosi się Góra Kołoczek z pokrytym lasem grzbietem, którego grań tworzą przepiękne ostańce z Wielkim Dziadem na czele. Pomiędzy obydwoma górami wije się wiele dróg i ścieżek, a z uwagi na bardzo interesujący i malowniczy teren poprowadzono tu kilka szlaków turystycznych, ułatwiających poruszanie się w terenie i dotarcie do najciekawszych miejsc.

Skały Podlesickie

Skały Podlesickie tworzą grupy skalne usytuowane na zachód od wsi Podlesice. Niektóre przewodniki zaliczają Górę Zborów i Kołoczek do tej grupy skał, ale droga do Kroczyce-Żarki wyraźnie tworzy północno-wschodnią granicę Skał Podlesickich. Największym skupiskiem ostańców w tym rejonie jest Góra Sulmów, na szczycie której znajduje się znana i często odwiedzana przez wspinaczy Biblioteka. Znaczną powierzchnię obszaru Skał Podlesickich pokrywają lasy z wieloma wąwozami, dolinami i grupami większych i mniejszych skał, ukrytymi często w gęstwinach. Orientacje w terenie ułatwiają dwa szlaki: czerwony-biegnący od drogi Kroczyce-Żarki przez Górę Sowią i Apteka, oraz zielony omijający od południaGórę Sulmów i biegnący w kierunku zachodnim do Skał Rzędkowickich.

Najatrakcyjniejsze miejsca do wspinaczki:

W Górze Apteka - Ruskie Skały, Wiszące Ogrody, w Górze Sulmów: Biblioteka, Turnia Motocyklistów, Apteka, Góra Popielowa-Jastrzębnik, Góra Słupsko-Wielbłąd Kostkowicki, Góra Kołaczek: Góra Okrętu, Dziewice, Tata, Mama, Głowa Cukru, Góra Zborów: Wielbłąd, Cyrk, Filar Wyklętych, Młyny, Turnia Blocheńska, Sfinks, Skały Morskie: Gips, Góra Łężec: Skała Tygrysów, Minaret, Okiennik Wielki.

 

ZBIORNIKI WODNE

Dzibice - kompleks 4 zbiorników wodnych zlokalizowanych na rzece Białce. Jedno z najatrakcyjniejszych miejsc dla wędkarzy. Dwa zalewy, w tym jeden dostępny do kąpieli (niezagospodarowany). W sezonie można wynająć kajaki, łódki itp. na przystani przy zalewie. Powierzchnia 34ha. Właściciel: Skarb Państwa.

Biała Błotna - kompleks stawów rybnych zlokalizowanych na rzece Białce. Powierzchnia 48,03ha. Właściciele prywatni.

Przyłubsko - dwa zalewy zlokalizowane na rzece Krztyni, jeden dla wędkarzy, drugi ogólnodostępny do kąpieli. Powierzchnia 12,5ha. Teren niezagospodarowany, własność Skarbu Państwa, domki letniskowe ZGK.

Siamoszyce - zalew zlokalizowany na rzece Krztyni. Zbiornik przepływowy, powierzchnia 20ha, zorganizowane kąpielisko. Nad zalewem położony jest Ośrodek Wypoczynkowy Ciechan-Zdrój dopuszczony do kąpieli, rekreacji i uprawiania sportów wodnych. Powierzchnia łącznie z plażami 23,88ha.

 


Na terenie gminy można obejrzeć również wiele zabytków architektury:

XIX-wieczny Kościół Pn. św. Jacka i Marii Magdaleny, znajduje się w Kroczycach. Główny ołtarz zrobiony jest z kalcytu w kształcie Groty z Lourdes.

Mogiła Bonisława Franka znajduje się w pięknym brzozowym lesie na cmentarzu z I Wojny światowej

Kaplica w Kroczyce - Kajetanówka

Parafia Rzymsko-Katolicka św. Jacka i Marii Magdaleny w Kroczycach ul. 1-go Maja 2 42-425 Kroczyce tel. (034) 315 20 15 Msze: święta-700, 930, 1130, 1700, dni powszednie: 730, 1630, 1800 Odpusty: 22 lipca, 17 sierpnia Kościół parafialny z 1893/5 roku. Ołtarz główny wykonany z bryły kalcytu w kształcie groty z Lourdes, w bocznych nawach obrazy z XVIII wieku. Plebania murowana i zabudowania gospodarcze z przełomu XIX i XX wieku. Cmentarz parafialny przy ul. 1-go Maj z początku XIX wieku. Kaplica cmentarna z końca XIX wieku.

Parafia Rzymsko-Katolicka M.B. Częstochowskiej w Pradłach ul. Batalionów Chłopskich 3 42-425 Pradła tel. (034) 315 21 14 Msze: święta-800, 1000, 1200, dni powszednie: 700, maj-1800, pa?dziernik-1700 Odpust: 26 sierpnia W nawie głównej kościoła kapliczka z 1928r. Kolejne części kościoła dobudowywane w latach 1934, 1939-chór, 1957-zakrystia. Wygląd ostateczny-1972r, remont generalny w 1984r. Plebania drewniana z 1935r. Parafia ustanowiona w styczniu 1934r. Cmentarz parafialny przy ul. Pilickiej powstał w 1934r.

Parafia Rzymsko-Katolicka w Sokolnikach Kaplica Miłosierdzia Bożego w Dobrogoszczycach Dobrogoszczyce 42-425 Kroczyce Msze: niedziela 1430. Odpust w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (pierwsza niedziela po świętach Wielkanocnych) W kaplicy znajdują się relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

 

KAPLICZKI:

Dobrogoszczyce: Kapliczka przydrożna z 1880r. Przebudowana.

Dzibice: Kapliczka przydrożna z przełomu XIX i XX wieku. Przebudowana.

Kroczyce: - Kapliczka przy ul. Batalionów Chłopskich z początku XX wieku. - Kapliczka przy ul. Kopernika z początku XX wieku. - Kaplica cmentarna z końca XIX wieku.

Przyłubsko: Kapliczka przydrożna z około 1834r.

 

OBIEKTY MAŁEJ ARCHITEKTURY (pomniki itp.)

Dobrogoszczyce - grota w kształcie Groty z Lourdes, wybudowana w 1949r jako votum. Na tablicy widnieje napis: "Maryjo! Błogosław ludowi twemu".

 

MIEJSCA MARTYROLOGII, CMENTARZE I MOGIŁY

Kroczyce ul. 22 Lipca (obok kościoła) - pomnik upamiętniający 2 żołnierzy z oddziału partyzanckiego Piotra Wieczorka i Stefana Surowca zamordowanych przez hitlerowców 1 sierpnia 1944r.

Kroczyce ul. Kościuszki (obok kiosku) - pomnik w hołdzie żołnierzom Batalionów Chłopskich pomordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1945. Pomnik powstał w roku 1990.

Kroczyce cmentarz rzymsko-katolicki - mogiły wojenne zamordowanych przez hitlerowców 11 grudnia 1944r.: Ignacego Nowakowskiego i Janiny Nowakowskiej, Andrzeja Szukały i Jacka Brewki, Jacka Cembrzyna i Kazimierza Bzdęgi, Stanisława Gajdy, Feliksa Grabowskiego, Jacka Ludwikowskiego, Adolfa Machury, Szczepana Pacana.

Mogiła wojenna Władysława Orzechowskiego oficera pułku szerewańskiego poległego 19 listopada 1914r.

Mogiła zbiorowa 2 partyzantów P. Wieczorka i S. Surowca.

Kroczyce-Bliszczowa - cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej. Zidentyfikowano chorążego Bronisława Franka poległego 24 listopada 1914r.

Browarek - mogiła zbiorowa z obeliskiem upamiętniająca zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1945.

Dzibice (obok szkoły podstawowej) - mogiła zbiorowa z obeliskiem upamiętniająca 33 żołnierzy AK i BCH zamordowanych przez hitlerowców w latach 1939-1945 i 5, którzy powrócili z obozów koncentracyjnych. Wybudowany w 1989r.

Podlesice (przy drodze w kierunku Żarek - prawa strona) - tablica na skale upamiętniająca miejsce, w którym oddział partyzantów Armii Ludowej i Batalionów Chłopskich pod dow. "Wiary" stoczył zwycięską walkę z wojskiem hitlerowskim w dniu 6 sierpnia 1944r.

Pradła ul. Wyzwolenia Obelisk - upamiętniający 10 partyzantów Batalionów Chłopskich: Wacława Sochackiego, Józefa Milejskiego, Eugeniusza Sochackiego, Franciszka Wójcika, Piotra Gubasa, Wawrzyńca Miśta, Władysława Napora, Stefana Kaziora, Bolesława Jędrasa i Józefa Lewińskiego poległych w latach 1939-1945.

Pradła - cmentarz rzymsko-katolicki, zbiorowa mogiła wojenna 10 partyzantów BCH poległych w latach 1939-1945.


źródło: www.kroczyce.pl


wyświetleń: 8706

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Kroczyce

 • Studnia Szpatowców w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:52:26

  Jaskinia Studnia Szpatowców położona jest nieopodal wsi Podlesice w gminie Kroczyce. Jaskinia zlokalizowana na zboczu wzgórza Dudnik, w lesie bukowym. Otoczona jest metalową barierką. W odległości ok. 100 m. przebiega od jaskini zielony szlak ... czytaj dalej »

 • Góra Apteka w Podlesicach

  data dodania: 2010-07-26 14:34:05

  Góra Apteka znajduje się nieopodal wsi Podlesice (gm. Kroczyce). Wzniesienie to jest drugim co do wysokości po Górze Zborów, liczy 449 m.  n.p.m. Od Podlesic dochodzi się tu przez pola idąc na zachód Z daleka na szczycie bieleją ... czytaj dalej »

 • Zalew w Siamoszycach

  data dodania: 2010-07-26 14:17:47

  Zalew w Siamoszycach, fot. Paweł AbuckiNa terenie gminy Kroczyce, w niecce pomiędzy jurajskimi wzgórzem Łaskawiec, Kiełkowicami i Mokrusem znajduje się zalew w Siamoszycach.  Siamoszyce to mała wieś położona wokół zalewu licząca kilkaset mieszkańców. Zalew ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia