Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
 • banerek_agrojura

Gmina Łazy

Strona główna » Gminy » Gmina Łazy

data dodania: 2009-07-07 11:01:45

gmina: Łazy
powiększ

Położenie gminy Łazy na skraju otuliny parku krajobrazowego oraz Wyżyny Krakowsko  - Częstochowskiej stwarza doskonałe warunki do rozwoju turystyki i usług około - turystycznych na jej terenie. Najbardziej interesujące tereny pod względem turystyczno-krajobrazowym zlokalizowane są we wschodniej i południowej części obszaru gminy – są to tereny wchodzące w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. O atrakcyjności tego terenu decydują formy geomorfologiczne, bogactwo występowania różnych gatunków flory i fauny oraz wartości kulturowe znajdujące swoje korzenie w obiektach i zespołach obiektów zabytkowych.

Do najciekawszych krajobrazowo miejsc na terenie gminy zaliczyć można:
- zespół wzniesień z malowniczymi ostańcami wapiennymi w okolicach Niegowonic - początek Pasma Smoleńsko – Niegowonickiego,
- rezerwat Góra Chełm,
- dolina rzeki Mitręgi i Trzebyczki,
- potoki Białej Przemszy wraz z terenem otwartych łąk i pól,
- rzeka Czarna Przemsza wraz z otaczającymi ją kompleksami leśnymi,
- dolina rzeki Centurii w Hutkach Kankach i Grabowej.
Niewątpliwym atutem gminy są  kompleksy leśnie występujące na jej obszarze.  Bogate w runo leśne stanowią idealne miejsce do organizowania rodzinnych pikników oraz przyciągają amatorów zbierania borówek, poziomek  i grzybów.

Gmina Łazy oferuje atrakcyjne warunki do uprawiania turystyki pieszej, rowerowej i konnej.
Przez jej obszar przebiegają 4 szlaki turystyczne:
- Szlak Szwajcarii Zagłębiowskiej - oznakowany: na czerwono
- Szlak Tysiąclecia - oznakowany: na zielono
- Szlak Zamonitu - oznakowany na żółto
- Szlak Partyzantów Ziemi Olkuskiej -oznakowany na czarno


Do uprawiania turystyki rowerowej najbardziej nadają się tereny wschodniej części gminy. Miłośnicy rowerów mogą skorzystać z wielu tras rowerowych opisanych w popularnych przewodnikach turystycznych. Trasy te opracowane został w oparciu o oznakowane trasy piesze i prowadzą przez najciekawsze i najbardziej malownicze fragmenty gminy Łazy.  Część tras została poprowadzona po drogach utwardzonych, w części asfaltowych, o mniejszym ruchu pojazdów. Te trasy można polecić wszystkim osobom, również tym, które nie dysponują rowerami górskimi i nie mają dużej wprawy w uprawianiu turystyki rowerowej.
Na terenie gminy znajdują się także dwa oznakowane szlaki rowerowe:
- Ścieżka rowerowa „Ku źródłom Mitręgi”
- Zielony szlak rowerowy Łazy - Pustynia Błędowska

Przy głównych trasach rowerowych i pieszych zlokalizowane są biwaki przy których turyści mogą odpocząć, a także skorzystać z palenisk. Niektóre z nich umożliwiają pozostawienie samochodu i rozpoczęcie z tamtąd wycieczki.
- Biwak Leśny im. sierż. Grzegorza Załogi - Hutki Kanki. Biwak zlokalizowany obok Góry Chełm i ważniejszych szlaków rowerowych i pieszych. Posiada trzy zadaszone wiaty z paleniskiem. Dla turystów przygotowano parking, możliwość skorzystania z wody i energii elektrycznej. Idealne miejsce do wypoczynku oraz rozpoczęcia zwiedzania Wyżyny Krakowsko Częstochowskiej.
- Biwak Leśny Mitręga. Położony w miejscowości Mitręga nieopodal drogi wojewódzkiej 790. Obok przebiega ścieżka rowerowa „Ku źródłom Mitręgi”. Doskonałe miejsce na rodzinne biwaki.
- Biwak rowerowy w Niegowonicach. Położony przy zielonym szlaku rowerowym Łazy - Pustynia Błędowska.
- Biwak na górze Kromołowiec. Biwak zlokalizowany wśród ostańców Jurajskich przy drodze wojewódzkiej 790. Wzniesienie Kromołowiec (ponad 400 m.n.p.m.) stanowi doskonały punkt widokowy na teren Wyżyny Krakowsko - Częstochowskiej.


Wśród atrakcji, które przyciągają turystów nie sposób wymienić imprez sportowo – rekreacyjnych organizowanych na terenie gminy. Mają one głównie charakter lokalny, ale także kilka z nich mają zasięg ponadregionalny i ogólnopolski.
Wśród nich warto wymienić:
-Przełajowe Biegi Policji oraz Przełaje Rowerowe Policji i Samorządowców
im. sierż. Grzegorza Załogi - Hutki Kanki
-Rajd off-roadowy - Poland Trophy
-Biegi uliczne w ramach akcji Polska Biega
-Turnieje sportowe dla dzieci i młodzieży
-Zawody Wędkarskie
-Festyny z okazji Święta Kupały – Dni Łaz
-Festyny środowiskowe (szkolne, przedszkolne, osiedlowe)


ZABYTKI

- zabudowania lokomotywowni z końca XIX wieku
- parowóz TY45 - 421
- budynki fabryki materiałów ogniotrwałych z końca XIX wieku.
- drewniane budynki z końca XIX wieku
- cmentarz założony w 1914 na osiedlu Podlesie
- kościół św. Michała Archanioła z 1934-1949
- zabytkowa wieża ciśnień

źródło: www.lazy.pl   wikipedia.pl


wyświetleń: 10119

autor: agrojura.pl

Galeria gminy Olsztyn zdjęć w galerii: 4

 • Zamek w Olsztynie, fot. Paweł Abucki
 • Wzgórze zamkowe w Olsztynie, fot. Paweł Abucki
 • Skałki w Olsztynie, fot. Paweł Abucki
 • Jurajski Park Linowy w Olsztynie, fot. Paweł Abucki
dalej

Atrakcje w gminie Łazy

 • Stawy w Ciągowicach

  data dodania: 2010-02-12 12:24:03

  Staw w Ciągowicach, fot. Marcin CzajkaStawy w Ciągowicach znajdują się na Szlaku Tysiąclecia, którym można dojechać do Zalewu Przeczyce. Stawy te są zarybiane i otoczone pięknym krajobrazem, przez co stanowią świetne miejsce do wypoczynku.     czytaj dalej »

 • Wzgórze Kromołowiec

  data dodania: 2010-02-10 10:03:37

  Wzgórze Kromołowiec, fot. Marcin CzajkaWzgórze Kromołowiec jest ostańcem wapiennym na peryferiach Niegowonic, dostać możemy się tam malowniczą drogą z Ogrodzieńca, która przypomina górskie serpentyny. Jest to początek Pasma Smoleńsko- Niegowonickiego. Rozpościera się z niego ... czytaj dalej »

 • Wieża ciśnień

  data dodania: 2009-10-20 09:21:50

  Przy wąskiej asfaltowej drodze łączącej Łazy z Zawierciem stoi wysoki (24m) ceglany budynek mówiący wiele o historii Łaz i okolicy. Zbudowana w 1898 r. wieża ciśnień była obiektem zasilającym w wodę parowozy stacji rozrządowej Łazy i samą ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia