Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
 • banerek_agrojura

Gmina Olsztyn

Strona główna » Gminy » Gmina Olsztyn

data dodania: 2009-07-08 11:44:09

gmina: Olsztyn
powiększ

 Gmina Olsztyn położona jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, 12 km na południowy wschód od granic Częstochowy. Bezpośrednio przez jej teren przebiega droga krajowa nr 46 oraz szlak kolejowy Kielce - Częstochowa.

Gmina Olsztyn obejmuje obszar o powierzchni 10913 ha.i zamieszkuje ją 7012 mieszkańców. Leży ona w granicach Parku Krajobrazowego i jego otuliny. Na terenie gminy znajdują się rezerwaty "Zielona Góra" i "Sokole Góry". Jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków Jury. Istniejące wartości środowiska przyrodniczego, na które składają sie elementy przyrody nieożywionej oraz różnorodność życia biologicznego i rzadkich gatunków roślin (głównie endemicznej przytulji olsztyńskiej, warzuchy polskiej, kłokoczki południowej oraz roślin reliktowych np. skalnicy gronkowej) objęte są ochroną w ramach Parku Krajobrazowego "Orlich Gniazd".

Olsztyn jest siedzibą władz gminnych, które coraz większy nacisk kładą na wykorzystanie walorów turystyczno - rekreacyjnych tego rejonu. Największą atrakcją turystyczną okolicy są ruiny zamku, którego powstanie datuje sie na początek XIV w. W Olsztynie po dzień dzisiejszy zachował się zabytkowy układ ulic, z częściowo drewnianą zabudową. Koniecznie należy zwiedzić zbudowany w stylu poźnego baroku kościół parafialny pod wezwaniem Św. Jana Chrzciciela. Ufundowanyprzez starostę olsztyńskiego Jerzego Dominika Lubomirskiego w latach 1722-26 jest przykladem kościoła jednonawowego, wybudowanego na planie krzyża, którego ramiona tworzą dwie prostokątne kaplice. Do jego budowy użyto m.in. kamieni z ruin zamku. W murze otaczającym kościół znajduje się kapliczka z obrazem św.Barbary z początków XVIII w. Ponadto wartą obejrzenia jest znajdująca sie w okolicach rynku Szopka Olsztyńska.

Obszar gminy jest terenem dogodnym do uprawiania różnorodnych sportów m.in. wspinaczki skałkowej, paralotniarstwa, speleologii, turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Odbywają sie tu liczne imprezy rekreacyjno - sportowe i kulturalne organizowane cyklicznie jak Turniej Rycerski, Gminny Marszobieg, Przegląd Artystycznej Twórczości Abstynenckiej "Zamczysko" itp. Tradycyjnie częstym celem wycieczek pieszych i rowerowych są lezące na terenie gminy Sokole Góry.

Najbardziej charakterystycznymi elementami rzeźby terenu okolic Olsztyna są wystające ponad wierzchowinę jurajską skaliste wapienie w postaci ostańców. Jedna z grup tychże form zwana Olsztyńskimi Skałami stanowi grupę wzgórz nie zalesionych, z charakterystyczną murawą kserotermiczną. Z grupy Olsztynskich Skał, jedną z największych jest Góra Zamkowa, która stanowi cześć całego szeregu podobnych pokrojem wzniesień. Od południowej strony Olsztyna występują dwa charakterystyczne i niezwykle malownicze, nie zalesione wzgórza: Lipówki oraz Biakło. Cześć podobnych im wzgórz pokryta jest bukowo-sosnowym lasem, czego doskonałym przykładem jest rezerwat Sokole Góry leżący pomiędzy wspomnianą wyżej Górą Biakło a wsią Biskupice. Jadąc w kierunku Częstochowy widzimy po prawej stronie samotne wzniesienie porośniete podobnym do Sokolich Gór bukowym lasem, jest to również rezerwat leśny noszący nazwe Zielona Góra.

Obszar gminy Olsztyn należy ponadto do regionów o bardzo dużym nagromadzeniu jaskiń. Szczególne ich zagęszczenie występuje w Sokolich Górach, gdzie pośród wielu innych jest również najgłębsza jaskinia na terenie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej - Studnisko (-75 m!). Jaskinie te są objęte ścisłą ochroną z uwagi na występowanie szeregu niespotykanych nigdzie indziej reliktowych gatunków bezkręgowców oraz nietoperzy.

Po długim okresie niekontrolowanego dostępu do tychże jaskiń domorośli "speleolodzy" zdążyli mocno zdewastować niektóre bardzo cenne elementy szaty naciekowejj askiń, które tworzyły sie przez miliony lat. Obecnie, aby uzyskać zgodę na wstęp do jaskiń należy nie tylko posiadać odpowiednie kwalifikacje i umiejętności, ale również zgłosić się do placówki Zarządu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego znajdującego sie w Złotym Potoku.

Innym ciekawym elementem krajobrazu okolic Olsztyna są tzw. lejki krasowe. Są to okrągłe lub owalne obniżenia w kształcie zbliżonym do stożka, w których gromadzi sie woda opadowa. Jeśli natomiast lejek połączony jest z siecią szczelin krasowych, do których woda wpływa swobodnie to jest to kolejna forma krasowa zwana ponorem. Największe skupisko lejków znajduje się na północny zachód od Olsztyna, niedaleko wsi Kusięta. W obniżeniach między wzgórzami znajdziemy również polodowcowe twory wydmowe często porośniete sosnowym lasem. Choć często mało widoczne na pierwszy rzut oka, potrafią przekraczać wysokość 20 metrów.

Przez gminę prowadzi również Szlak Architektury Drewnianej oraz Szlak Orlich Gniazd.

Na terenie gminy warto zwiedzić:

- Zamek w Olsztynie
- Rezerwat przyrody Sokole Góry
- Góry Towarne
- Góra Biakło
- Jezioro krasowe - Kusięta
- Kamieniołom Kielnik
- Zieloną Górę
- Pańską Górę

źródło: www.olsztyn.ug.gov.pl


wyświetleń: 10770

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Olsztyn

 • Sokole Góry

  data dodania: 2011-10-25 12:02:40

  Sokole Góry to największy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Nazwa nadana przez miejscową ludność pozwala sądzić, że na wzgórzach tych były kiedyś gniazda sokołów. Do niedawna ... czytaj dalej »

 • W Krainie Białych Skał

  data dodania: 2011-04-22 13:48:54

  Ścieżka geologiczna W Krainie Białych Skał zlokalizowana jest na północnym krańcu Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd w gminie Olsztyn k/Częstochowy. Prezentuje typowe dla okolicy, a bardzo atrakcyjne przyrodniczo formy krajobrazu krasowego, takie jak ... czytaj dalej »

 • Nordic Walking - Trasa Krajobrazów Jurajskich

  data dodania: 2011-04-22 13:45:20

  Trasę zaprojektowano w formie pętli, z początkiem i końcem na rynku w Olsztynie. Pozwala ona turyście na odwiedzanie najważniejszych atrakcji turystycznych Olsztyna; kamieniołomu Kielniki, Sokolich Gór, góry Biakło, Lipówek oraz zamku ... czytaj dalej »

Imprezy w gminie Olsztyn

 • Dzień Dziecka w Olsztynie

  data dodania: 2011-05-24 13:03:38

  Caritas Archidiecezji Częstochowskiej i Gmina Olsztyn zapraszają na DZIEŃ DZIECKA. 1 czwewca br. w Olsztynie na błoniach zamkowych odbędzie się festyn z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy Razem". Start o godz. 10.00. Organizatorzy przewidzieli ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia