Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
 • banerek_agrojura

Gmina Pilica

Strona główna » Gminy » Gmina Pilica

data dodania: 2009-07-08 12:11:22

gmina: Pilica
powiększ

Gmina Pilica położona jest w pn.-wsch. części województwa śląskiego, w powiecie zawierciańskim, w górnym biegu rzeki Pilicy.

Gmina leży na Wyżynie Częstochowskiej, na jej pd.-wsch. obniżeniu w kierunku Niecki Włoszczowskiej. W kierunku wsch. przecięta jest głęboko wciętą doliną górnej Pilicy. Na pd. od Pilicy znajdują się źródła tego najważniejszego lewobrzeżnego dopływu Wisły.

Najwyższym punktem jest Góra Zamkowa w Smoleniu, 496 m npm. Najniżej jest w miejscu, gdzie rzeka Pilica opuszcza gminę, czyli na wsch. od Kleszczowej, 303 m npm.

W Pilicy ma źródła rzeka Pilica, lewy dopływ Wisły.

WALORY KRAJOZNAWCZE

Południowa część gminy z Pilicą i Smoleniem jest uczęszczana przez turystów na Szlakach Orlich Gniazd i Warowni Jurajskich oraz przez wycieczkowiczów. Tę część obejmuje utworzony w 1980 r. Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych (na obszarze województwa katowickiego), a właściwie jeden z parków - Park Krajobrazowy Orlich Gniazd, ciągnący się od Rabsztyna po Olsztyn. Działalność człowieka na terenie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych nie może kolidować z ochroną przyrody oraz krajobrazu. Celem ochrony historycznego wzgórza zamkowego w Smoleniu oraz interesującej flory utworzono w 1959 r. rezerwat krajobrazowy "Smoleń". U stóp wzgórza zamkowego wykonano obozowisko oraz parking. Najciekawsze skałki jurajskie w okolicach Smolenia i Złożeńca uznano za pomniki przyrody. Sam Park Krajobrazowy obejmuje pd. część gminy od Złożeńca do Cisowej i Kleszczowej, natomiast pozostała część gminy prawie w całości znajduje się w otulinie tego parku.

Duże walory krajoznawcze posiada sama Pilica. Cennymi zabytkami są kolegiata pilicka oraz zespół pałacowo-parkowy. Sam park i pałac, obecnie własność prywatna, są niedostępne do zwiedzania; można jednak podziwiać zachowaną fortyfikację bastionową. Na wzgórzu św. Piotra, kolebce Pilicy, zachowała się drewniana zabytkowa dzwonnica spalonego w 1945 r. kościółka drewnianego. Ze wzgórza roztacza się piękna panorama. Przy ul. Krakowskiej usytuowany jest kościółek szpitalny św. Jerzego (wnętrze niedostępne dla zwiedzających). W Biskupicach na wzgórzu górującym nad Pilicą, znajduje się zabytkowy zespół kościelno-klasztorny reformatów, a w drugim przedmieściu - Zarzeczu - ruiny kościoła księży marków.

O terrorze hitlerowskim czasu ostatniej wojny przypomina głaz z płytą na rynku pilickim oraz tablica pamiątkowa na miejscu egzekucji za murami fortyfikacji. O męczeństwie ludności gminy przypominają tablice w Biskupicach -Tomali, Sierbowicach, Siadczy i w Wierbce.

Północna i wschodnia część gminy rzadko jest celem turystyczno-krajoznawczych eskapad. Zabytkowy kościół w Kidowie, bardzo ciekawe kościoły w Dzwono-Sierbowicach i Do-brakowie, zespół pałacowo-parkowy w Wierbce są cennymi walorami krajoznawczymi. Wzdłuż dróg stoją liczne kapliczki, figury i krzyże wykute w piaskowcu lub wyrzeźbione w drewnie. Może za kilkanaście lat znikną tak liczne jeszcze dzisiaj na wsi podpilickiej zagrody, chałupy i stodoły drewniane, często kryte strzechą. W prawie każdej wsi gminy Pilica takich zabytków ludowego budownictwa jest kilka, a czasem nawet kilkanaście. Gmina posiada znakomite warunki do uprawiania turystyki narciarskiej. Zróżnicowany teren sprzyja tej zdrowej formie rekreacji.

Przez najciekawsze zakątki gminy przebiegają dwa główne jurajskie szlaki turystyczne:

- czerwono znakowany Szlak Orlich Gniazd z Krakowa do Częstochowy; na terenie gminy szlak prowadzi od połączenia ze szlakiem niebieskim na pd. od Smolenia w pn. części doliny Wodącej, przez Smoleń, Pilicę i w kierunku Podzamcza przez Kocikową (w obrębie granic gminy - 12 km),

- niebieski Szlak Warowni Jurajskich z Rudawy do Mstowa; na obszarze gminy prowadzi z doliny Wodącej przez Smoleń omijając Wzgórze Zamkowe i dalej przez Złożeniec w kierunku Ryczowa (5,2 km).

W okolicach Smolenia oba szlaki łączy czarny szlak łącznikowy długości 1,5 km. Zielony szlak prowadzi od zamku w Smoleniu do Jeżówki przez Cisową (3,1 km).

Łączna długość znakowanych szlaków turystycznych w gminie Pilica wynosi 21,5 km. Szlaki te są dobrze utrzymane dzięki działaczom turystycznym z Zawiercia z Andrzejem Stróżeckim na czele.

WARTO ZOBACZYĆ

- XIV-wieczny rynek w Pilicy
- XIV-wieczny Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pilicy
- XVIII-wieczny Kościół Najświętszego Imienia Jezus i Klasztor OO. Reformatów Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Opiekunki Rodzin w Biskupicach
- Zespół pałacowo-parkowy w Pilicy, a w nim pałac w stylu renesansu włoskiego z przełomu XVI i XVII wieku otoczony fortyfikacją bastionową
- Wzgórze św. Piotra, które jest pozostałością po pierwotnej Pilicy
- XVII-wieczny kościół św. Jerzego w Pilicy
- Ruiny XVII-wiecznego kościoła św. Walentego i św. Stanisława na Zarzeczu
- XVIII drewniana kapliczka św. Jana Kantego na Zarzeczu
- Ruiny XIII-wiecznego kamiennego, obronnego zamku w Smoleniu,
- Cmentarz ofiar I wojny światowej w Biskupicach
- Ruiny XIX-wiecznego pałacu w Wierbce
- XVIII-wieczny kościół św. Mikołaja w Kidowie
- Rezerwaty: Ruskie Góry i Smoleń
- Wystawa w Ośrodku naukowo - Dydaktycznym Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego i Dolina Wodącej w Smoleniu
- Drewniana zabudowa, zespół kościelny z XVIII w. w Dobrakowie.
- Cmentarz żydowski w Pilicy
- Cmentarz ewangelicki w Pilicy
- Mogiła wojenna Romów w Pilicy

źródło: www.pilica.pl


wyświetleń: 10242

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Pilica

 • Zalew w Pilicy

  data dodania: 2010-07-26 13:46:05

  Zalew w Pilicy, fot. arch. Urzędu MiastaMiejscem gdzie można spotkać najwięcej mieszkańców Pilicy w okresie letnim, jest przepiękny zalew na rzece Pilica. Znajduje się nieopodal źródeł rzeki Pilica i to ona zasila jego wody. Bezpieczeństwa na kąpielisku strzegą ratownicy WOPR. Zalew ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Smoleniu

  data dodania: 2010-07-26 13:35:17

  Wyciąg narciarski w Smoleniu, fot. arch. Gm. PilicaNa północny-wschód od ruin zamku w Smoleniu znajduje się wyciąg narciarski. Wyciąg narciarski w Smoleniu oferuje dwie trasy zjazdowe: dla zaawansowanych o długości 420 m i różnicy poziomów 65 m oraz dla początkujących o długości ... czytaj dalej »

 • Wyciąg narciarski w Cisowej

  data dodania: 2010-07-26 12:50:38

  Wyciąg narciarski w Cisowie, fot. arch. Gm. PilicaWyciąg narciarski jest usytuowany na zboczu Gór Barańskich. Wyciąg oferuje dwie trasy: czerwoną o długości 560 m – nachylenie trasy 18,20 oraz niebieską o długości 700 m – nachylenie trasy 14,30. Różnica poziomów – ok. ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia