Strona główna

Jurajski Serwis Turystyczny - Jura, noclegi, agroturystyka

wyszukiwanie zaawansowane
sobota, 15 maja 2021 r.
imieniny obchodzą: Dionizy, Zofia
 • banerek_agrojura

Gmina Żarki

Strona główna » Gminy » Gmina Żarki

data dodania: 2009-07-07 10:29:05

gmina: Żarki
powiększ

Położenie gminy Żarki na terenie Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd i jego otuliny gwarantuje pełne korzystanie z wszelkich atutów turystycznych Jury Krakowsko-Częstochowskiej urzekającej malowniczym krajobrazem. Dominują porośnięte lasami pagórki z wapiennymi ostańcami skalnymi. Najwyższy punkt to wzniesienie Serwin o wys. 393,8 m n.p.m. Szczególnie piękne i ekologicznie nieskażone są okolice Suliszowic, Czatachowy, Przewodziszowic i Zaborza. Poruszanie się po terenie gminy ułatwiają szlaki turystyczne - piesze i rowerowe.

Ziemia żarecka obfituje w ciekawe okazy fauny i flory. Od strony wschodniej i północnej na wapiennym podłożu, między ostańcami rośnie unikatowy dziewięciosił bezłodygowy. Niżej w ekosystemach łąkowych wczesną wiosną zakwitają przebiśniegi, zawilce i sasanki łąkowe. To one dodają elegancji i piękna żareckiemu przedwiośniu. Na wzniesieniu zwanym Mogiłką, leżącym między hubami kotowickimi, można podziwiać fioletowe przylaszczki. W lasach występuje mnogość grzybów jak – borowiki, podgrzybki, koźlaki, kurki.

Na torfowiskach rosną mszaki, bagno, łochynie, także czerwona i czarna jagoda, poziomki. Drzewostan to w większości brzozy, osiki, sosny, olsze czarne, dęby, graby, świerki. Na pniach drzew występuje mnogość porostów – żywych wskaźników czystości powietrza. Przy odrobinie szczęścia można zobaczyć przemykające stadko saren, a nawet jelenia. W głębi lasów otaczających Przewodziszowice występują dziki. Ciszę pól, łąk i lasów przerywa śpiew skowronków, wilg, kosów oraz odgłosy pracujących dzięciołów. W pobliżu zbiorników wodnych spotkać można majestatycznie spacerujące białe i czarne bociany, tu także występują zaskrońce, ropuchy, kumaki, a w wodzie traszki zwyczajne i grzebieniaste, wydry i piżmowce. Po stawach pływają łabędzie nieme. Bliżej domostw ludzkich występują kukułki, jaskółki, szpaki, łasice, kuny domowe, tchórze, chomiki polne, a także zwierzęta łowne: zające, szaraki, bażanty, kuropatwy oraz lisy.

W okresie letnim można wypocząć nad odkrytym basenem przy ul. Wierzbowej jak również na terenie kompleksu rekreacyjno-sportowego – ul. Steinkellera. Przy ośrodku sportowym działają piłkarskie drużyny trampkarzy, juniorów i seniorów zrzeszone w LKS Zieloni Żarki, czynne są także korty tenisowe.

W Jaworzniku, przy firmie „AKWA” działa Sportowy Klub Jeździecki „Wolta”. Klub organizuje zawody hippiczne, jak również bierze udział w zawodach organizowanych przez inne kluby na terenie całego kraju.

Turystów i wczasowiczów zapraszają gospodarstwa agroturystyczne, motele oraz ośrodki campingowe w Zaborzu.

Ofertę kulturalną do mieszkańców gminy i gości kieruje Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury. Oprócz stałych form zajęć: prowadzenie ognisk artystycznych dla dzieci i młodzieży, zespołów śpiewaczych i tanecznych, Ośrodek organizuje szereg imprez z głównym wydarzeniem w roku jakim jest Święto Miasta odbywające się tradycyjnie w ostatni weekend czerwca

Miejscem o szczególnym znaczeniu dla mieszkańców gminy, turystów i pielgrzymów jest Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej prowadzone przez zakon Paulinów. U stóp wspaniałego założenia architektoniczno-ogrodowego bije niewyczerpane od wieków źródło – jak chcą odwiedzający – o cudownej, uzdrawiającej mocy.
Idealne warunki do wyciszenia i kontemplacji odnaleźć można także odwiedzając, pełną tajemnic pustelnię p.w. św. Ducha. w Czatachowie.

W każdą środę i sobotę tygodnia odbywają się w Żarkach barwne jarmarki na dużym placu targowym w centrum miasta. Handluje się tutaj zarówno płodami rolnymi, zwierzętami gospodarskimi jak i szerokim asortymentem artykułów przemysłowych. Zakupy na jarmarku to cotygodniowa, swoista tradycja dla mieszkańców Żarek i okolicznych miejscowości.

Specjalnością kulinarną gminy są pieczonki – ziemniaki ze smakowitymi dodatkami duszone w żeliwnych garnkach na ognisku oraz ciemny chleb „tatarczuch” wypiekany na miodzie. Ciekawostką są również „zieleniatki" i „siwiatki” – grzyby wydobywane przez znawców późną jesienią spod poszycia leśnego i ziemi.


SZLAKI TURYSTYCZNE


Szlaki piesze

Szlak Warowni Jurajskich - (niebieski) -161 km (Mstów - Rudawa)
Przez gminę przebiega na odcinku 9 km przez: Siedlec, Ostrężnik, Czatachowa, Przewodziszowice.

Szlak Zamonitu im. T. Belkego (żółty) - 95 km (Poraj - Gołonóg)
Przez gminę przebiega na odcinku 8,5 km przez: Poraj, Zaborze, Suliszowice, Gorzków Nowy.

Szlak im. Barbary Rychlik - (czarny)
Przez gminę przebiega na odcinku 3 km przez miejscowości: Masońskie, Zaborze, Biskupice.

Szlak Żarecki – (żółty)
Przez gminę przebiega na odcinku 8 km przez: Żarki Letnisko, Żarki, Przewodziszowice.

Szlak Kultury Żaydowskiej
Przebiega przez Miasto Żarki, siedem przystanków przy najważniejszych pamiątkach Kultury Żydowskiej, opisy w językach polskim i angielskim.


Szlaki rowerowe

Jurajski Szlak Rowerowy Orlich Gniazd - (czerwony) - (Kraków-Częstochowa).
Przez gminę przebiega na odcinku 10 km przez: Przewodziszowice, Czatachowa, Ostrężnik, Suliszowice, Źrebice.

Jurajski Szlak Rowerowy Z. Krasińskiego – (zielony) - 70 km (Częstochowa-Myszków)
Przez gminę przebiega na odcinku 10 km, ze Złotego Potoku przez Żarki do Myszkowa.

Szlak - (czarny)
Przez gminę przebiega na odcinku 11 km przez: Czatachowę, Żarki, Żarki Letnisko.

Szlak - (czarny)
Przez gminę przebiega na odcinku 1,5 km przez: Przewodziszowice, Moczydło, Mirów, Bobolice, Hucisko.

Szlak im. K. Karlińskiego - (niebieski)
Przez gminę przebiega na odcinku 6 km przez Zaborze.

Szlak Edukacyjnych Zagród Agroturystycznych - (żółty)
Przez gmine przebiega na odcinku 29 km przez Ostrów, Przybynów, Jaroszów, Zaborze.


Szlaki konne

Transjurajski Szlak Konny PTTK – (pomarańczowy) - 130 km (Kraków - Częstochowa)
Przez gminę przebiega na odcinku 6 km przez Czatachowę i Przewodziszowice.


SANKTUARIA, KOŚCIOŁY

- Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej w Żarkach
- Kościół parafialny w Żarkach
- Kościół św. Barbary w Żarkach
- Kościół św. Stanisława w Żarkach
- Kościół parafialny w Przybynowie
- Kościół parafialny w Jaworzniku
- Kościół parafialny w Kotowicach
- Pustelnia w Czatachowie

źródło: www.umigzarki.pl


wyświetleń: 10484

autor: agrojura.pl

Atrakcje w gminie Żarki

 • Kościółek św. Stanisława

  data dodania: 2013-03-15 11:11:58

  agrojura.pl Kościół pw. św. Stanisława w Żarkach, biskupa-męczennika, zbudowany został przed 1782 rokiem z łamanego kamienia wapiennego, na wzgórzu Laskowiec, w miejscu starej drewnianej kaplicy. Obiekt wzmiankowany był w 1595, 1748 i 1763 roku, ... czytaj dalej »

 • Kuesta Jurajska

  data dodania: 2013-03-14 14:10:15

  Na skraju Kuesty Jurajskiej, agrojura.pl Niewielki fragment terenu od miejscowości Żarki po osadę Jaworznik nosi nazwę Kuesty Jurajskiej. Jest to charakterystyczny odcinek progu skalnego (zwanego kuestą), ciągnącego się od Kluczy koło Olkusza aż po Częstochowę. Ta naturalna forma rzeźby ... czytaj dalej »

 • Źródło spod Brzozy

  data dodania: 2013-03-14 14:03:22

  agrojura.pl Źródło Spod Brzozy usytuowane jest na terenie Parku Krajobrazowego „Orlich Gniazd”, w sąsiedztwie drogi z Myszkowa do Złotego Potoku i Janowa. Na podstawie rozporządzenia wojewody śląskiego z dnia 30 lipca 2004 roku (Dz. Urz. Woj. Śl. ... czytaj dalej »

Strona główna

Informacje o 48 gminach jurajskich, baza agroturystyk, hoteli, pensjonatów, punktów gastronomicznych, atrakcje, aktualne wydarzenia